Certyfikat rezydencji podatkowej Google

Piotr Jamroz
Certyfikowany specjalista Google Ads

Niezależny, certyfikowany specjalista Google Ads z 14-letnim doświadczeniem w branży. W swoich działaniach daleki od korporacyjnych zasad, sztywnej polityki współpracy i biurokracji. Po godzinach autor poniższego bloga, w którym objaśnia najpopularniejsze, a zarazem najbardziej niejasne zagadnienia dotyczące form i charakterystyki systemu Google Ads (dawnego AdWords) – jak również tematom mu pokrewnym.

Szukasz specjalisty?
Skontaktuj się ze mną!

+48 570 167 777 piotr.jamroz@risenow.pl

Spis treści

Na koniec każdego miesiąca otrzymujemy od Google fakturę za wydatki, które ponieśliśmy w danym okresie rozliczeniowym. Urząd Skarbowy nakłada jednak na podatników dodatkowy obowiązek – jest nim konieczność corocznego dostarczenia dokumentu potwierdzającego miejsce siedziby naszego kontrahenta. Działanie to pozwala uniknąć nadużyć, związanych z tzw. podwójnym opodatkowaniem. Poniżej postaram się odpowiedzieć na kilka pytań, które najczęściej pojawiają się w związku z tym zagadnieniem.

Co to jest certyfikat rezydencji podatkowej?

Certyfikat rezydencji podatkowej to po prostu zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika, sporządzone do celów podatkowych. Jest on wydawany przez organ właściwy dla danego państwa, zgodnie z siedzibą wyżej wspomnianego podatnika.

Czy muszę mieć oryginał certyfikatu rezydencji podatkowej?

W większości przypadków nie mamy możliwości uzyskania oryginału tego dokumentu. Nie powinno to jednak spędzać nam snu z powiek. Już w 2017 roku szef Krajowej Administracji Skarbowej zajął nowe stanowisko w sprawie certyfikatów. Od tej pory – zamiast jedynej akceptowalnej formy papierowej – zaczęła być dopuszczana również  forma elektroniczna  (pod warunkiem, że w kraju wydania można takową uzyskać).

Jak uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej Google?

Aby uzyskać certyfikat rezydencji podatkowej Google, wystarczy wejść na podstronę pomocy Google Ads (zawierającą linki do różnego rodzaju certyfikatów):

https://support.google.com/google-ads/answer/2375370?hl=pl

Na dole strony należy wybrać odnośnik do tego, który jest nam potrzebny. Zaświadczenie jest wydawane przez irlandzki urząd podatkowy w języku angielskim – nie ma jednak potrzeby tłumaczenia go, ponieważ w tej formie jest akceptowalne przez polski urząd skarbowy.

Gdzie znaleźć certyfikaty archiwalne?

Na tej samej stronie pomocy Google dostępne są także odnośniki, kierujące do certyfikatów z lat ubiegłych – w miarę naszych potrzeb, możemy więc „cofnąć się” aż do roku 2012.

Certyfikaty rezydencji podatkowej Google
Certyfikaty rezydencji podatkowej Google

Czy ten tekst był dla Ciebie pomocny?

Jeśli tak, daj mi o tym znać udostępniając materiał lub zostawiając “serduszko” pod artykułem. Jeśli potrzebujesz informacji na inny temat związany z Google Ads – skontaktuj się ze mną w celu wspólnego omówienia Twoich wątpliwości!

Podziel się tym wpisem

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zobacz również