Faktura Google Ads

Piotr Jamroz
Certyfikowany specjalista Google Ads

Niezależny, certyfikowany specjalista Google Ads z 14-letnim doświadczeniem w branży. W swoich działaniach daleki od korporacyjnych zasad, sztywnej polityki współpracy i biurokracji. Po godzinach autor poniższego bloga, w którym objaśnia najpopularniejsze, a zarazem najbardziej niejasne zagadnienia dotyczące form i charakterystyki systemu Google Ads (dawnego AdWords) – jak również tematom mu pokrewnym.

Szukasz specjalisty?
Skontaktuj się ze mną!

+48 570 167 777 piotr.jamroz@risenow.pl

Spis treści

Jak rozliczać koszty kampanii?

Koszty kampanii Google Ads można rozliczać na dwa sposoby. Jeśli kampania jest prowadzona na koncie agencji (lub freelancera, z którym współpracujemy), budżet tzw. „mediowy” najczęściej przelewamy na konto naszego partnera, a on rozlicza się z Google. Co natomiast w przypadku,  kiedy konto należy do nas i to naszym zadaniem jest przelewanie środków na konto Google Ads?

Jak wygląda rozliczenie z Google

Niezależnie od tego, czy wybraliśmy doładowania ręczne, czy automatyczne oraz ilości tych doładowań w ciągu miesiąca, Google wystawia jedną fakturę zbiorczą.

Kiedy otrzymam fakturę z Google

Faktura za koszty poniesione na kampanię Google jest wystawiana po zakończeniu pełnego miesiąca. Najpóźniej do 5-ego roboczego dnia następnego miesiąca jest ona dostępna na naszym koncie Google Ads. Data wystawienia z kolei to zawsze ostatni dzień miesiąca kalendarzowego, za który następuje rozliczenie.

Skąd wziąć fakturę za Google Ads

Możemy ją pobrać samodzielnie po zalogowaniu do naszego konta Google Ads. W pasku narzędzi u góry strony należy kliknąć w Narzędzia:

Belka nawigacyjna Google Ads
Rys. 1. Belka nawigacyjna Google Ads

Z rozwiniętego w ten sposób menu z kolumny Konfiguracja wybieramy Rozliczenia i płatności:

Rozliczenia i płatności Google Ads
Rys. 2. Rozliczenia i płatności Google Ads

Wówczas znajdziemy się w sekcji Podsumowanie, w której możemy znaleźć najważniejsze informacje rozliczeniowe na temat naszego konta Google Ads.

Podsumowanie płatności Google Ads
Rys. 3. Podsumowanie płatności Google Ads

Z powyższego panelu wybieramy sekcję Transakcje, a następnie klikamy w polecenie Wyświetl transakcje i dokumenty:

Lista transakcji
Rys. 4. Lista transakcji

Następnie z podanych zakresów dat wybieramy interesujący nas miesiąc. Po rozwinięciu pojawiają nam się szczegóły dotyczące wybranego okresu, wraz możliwą do pobrania fakturą oraz wyciągiem:

Szczegóły rozliczeń wybranego miesiąca
Rys. 5. Szczegóły rozliczeń wybranego miesiąca

Klikając w niebieski link podpisany Faktura VAT (UE) możemy pobrać tę fakturę, która nas interesuje.

Jak rozliczyć fakturę Google Ads

Musimy pamiętać, że siedziba Google odpowiedzialna za rynek polski znajduje się w Dublinie – w związku z tym reklamodawcy z Unii Europejskiej są obsługiwani przez Google Ireland Ltd. To oznacza, że za fakturę którą uprzednio pobraliśmy trzeba samodzielnie rozliczyć podatek VAT.

Czy ten tekst był dla Ciebie pomocny?

Jeśli tak, daj mi o tym znać udostępniając materiał lub zostawiając “serduszko” pod artykułem. Jeśli potrzebujesz informacji na inny temat związany z Google Ads – skontaktuj się ze mną w celu wspólnego omówienia Twoich wątpliwości!

Podziel się tym wpisem

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zobacz również